Site icon Wsin

Co warto zobaczyć w Tiranie – stolicy Albanii

Co warto zobaczyć w Tiranie - stolicy Albanii

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z travelos.pl

Jeśli nigdy nie byłeś w Albanii, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zaplanować swoją podróż. Stolica kraju jest miastem tętniącym życiem i różnorodnym, z architekturą osmańską, faszystowską i sowiecką. W mieście znajduje się również Plac Skanderbega, nazwany tak na cześć konnego posągu bohatera narodowego kraju. Znajduje się tu również Narodowe Muzeum Historii, którego zbiory sięgają od czasów prehistorycznych do epoki komunizmu i powstań antykomunistycznych w latach 90.

W Tiranie znajduje się także kilka muzeów, w tym Narodowa Galeria Sztuki. W muzeum tym znajduje się kolekcja dzieł albańskich artystów, a w okresie komunizmu była ona objęta ścisłą cenzurą. W tym okresie artyści byli zmuszani do gloryfikowania dyktatora, którego opresyjna polityka doprowadziła do zniszczenia wielu ich dzieł. Wystawa w Narodowym Muzeum Sztuki przedstawia historię kraju poprzez sztukę.

Dla tych, którzy chcą się zrelaksować, idealnym miejscem jest Grand Park. Znajduje się tam szeroka, malownicza ścieżka, która wije się wokół jeziora. Znajduje się tu kilka placów zabaw i amfiteatr, więc rodziny z dziećmi mogą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, podziwiając piękną scenerię. Szczególnie piękny jest widok z jeziora. Jeśli nigdy nie byłeś w Albanii, nie przegap okazji, by zobaczyć to fascynujące miejsce.

Albańskie Narodowe Muzeum Historyczne to jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Tiranie. Muzeum przedstawia historię Albanii od jej starożytnych korzeni po czasy komunizmu. Znajdują się tu również pawilony poświęcone rewolucji albańskiej, faszystowskiej wojnie narodowowyzwoleńczej i terrorowi komunistycznemu. Kolekcja jest ogromna i warta odwiedzenia. To muzeum jest obowiązkowym punktem programu każdego, kto odwiedza stolicę Albanii – Tiranę.

Narodowe Muzeum Historii to jedno z najciekawszych miejsc do zobaczenia w Tiranie. Znajduje się na centralnym placu Skanderbega. Na zewnątrz znajduje się mozaika przedstawiająca naród albański na przestrzeni dziejów. W muzeum można również obejrzeć eksponaty dotyczące terroru komunistycznego i bohatera narodowego Skanderbega. Oprócz muzeów w stolicy Albanii znajduje się kilka innych interesujących miejsc, które warto odwiedzić.

W Tiranie koniecznie trzeba zobaczyć Albańskie Narodowe Muzeum Historyczne. Muzeum zostało otwarte w 1981 r. i obejmuje historię Albanii, od wczesnego Cesarstwa Rzymskiego do czasów terroru komunistycznego. Znajduje się tu także wiele wystaw sztuki lokalnej i międzynarodowej. Oprócz muzeum historycznego warto odwiedzić meczet Et’hem Bey, który znajduje się w samym sercu miasta.

Najpopularniejszym miejscem turystycznym w stolicy jest Wielki Park. Park ma powierzchnię ponad 300 hektarów, a w jego centrum znajduje się tętniąca życiem promenada wokół sztucznie stworzonego jeziora. Narodowa Galeria Sztuki jest jedną z najbardziej znanych galerii sztuki w Albanii. Znajdują się w niej dzieła wielu znanych albańskich artystów, które odzwierciedlają kulturę kraju. Muzeum jest także ważnym miejscem zakupów.

Meczet Et’hem Bey znajduje się na miejskim placu Skanderbega. Jest to największy meczet w Albanii, zbudowany w XIX wieku. W czasach komunizmu meczet był zamknięty. Jednak w 1991 r. tysiące ludzi wzięło udział w nieoficjalnym nabożeństwie, a policja nie interweniowała. Obecnie muzeum jest jednym z najciekawszych miejsc do zobaczenia w stolicy kraju – Tiranie.

Muzeum Piramida w Tiranie jest jedną z najważniejszych atrakcji w stolicy Albanii. Zwiedzający mogą poznać komunistyczną przeszłość Piramidy w Tiranie, płacąc za wstęp 200 LEK (2 funty). Następnie zwiedzający mogą odwiedzić Narodową Galerię Sztuki, w której znajduje się kolekcja sztuki i innych przedmiotów z czasów socjalizmu. Podczas pobytu w mieście można dowiedzieć się więcej o historii kraju.

Exit mobile version