Site icon Wsin

Trasy rowerowe Kaszuby – gdzie się wybrać?

trasy rowerowe kaszuby

Na miejscu czekają zarówno znakowane szlaki, jak też „dzikie” trasy rowerowe – Kaszuby mają mnóstwo zakątków, które warto odkryć samodzielnie. Poniżej znajdziesz kilka opisów ciekawych wycieczek oraz garść porad przed podróżą!

Jedne doskonale sprawdzą się do krótkiej przejażdżki, inne będą sporym wyzwaniem, ale okażą się testem kondycji i wytrzymałości. Z pewnością każdy znajdzie tu ulubione trasy rowerowe. Kaszuby to część Pomorza Gdańskiego, która wyróżnia się odrębnością kulturową, historycznymi zabytkami oraz walorami przyrodniczymi. Wakacje na rowerze pozwolą ci doznać tego, co budzi u ciebie największe zainteresowanie.

Zanim wybierzesz się na trasy rowerowe Kaszub, musisz się dobrze przygotować

Mowa tu nie tylko o sprzęcie, lecz także własnej kondycji. Choć w północnej części kraju nie ma szczególnie stromych i wysokich podjazdów, to niektóre szlaki są naprawdę wymagające pod względem fizycznym. Choćby ze względu na długość – na pokonanie niektórych kaszubskich tras rowerowych potrzeba nawet 8–10 godzin. Są i tacy rowerzyści, którzy planują wyprawy wielodniowe!

Odpowiednie wyposażenie odczuwalnie zwiększa komfort jazdy. Istnieje spora różnica pomiędzy podróżowaniem w dopasowanych, wodoodpornych spodniach, a pedałowaniem w dresie ze zbyt szerokimi nogawkami, które wpadają między łańcuchy i zębatkę. Na dłuższe wycieczki na Kaszubach warto zabrać bagażniki rowerowe i wszelkiego typu koszyki, a także sakwy i torby na prowiant czy narzędzia. Przydatne będą również:

Wybrane trasy rowerowe. Kaszuby dają rowerzystom spory wybór

Wszystko gotowe do drogi? Hamulce sprawdzone, plecak spakowany? Spośród najciekawszych szlaków i tras rowerowych, Kaszuby mają do zaoferowania zwłaszcza te:

  1. Szlak Pierścienia Zatoki Puckiej. Łączy Gdynię z Helem, całość liczy 76 kilometrów. Wyróżnia się tym, że praktycznie przez cały czas rowerzyści mają dobry widok na Bałtyk. Ta trasa rowerowa w znacznej części biegnie wzdłuż morskich brzegów, a jednocześnie jest niezwykle zróżnicowana. Odcinki asfaltowe przeplatają się szutrami i drogami polno-leśnymi.
  2. Velo Baltica, Szlak Żelaznej Kurtyny – Międzynarodowe Szlaki Rowerowe R10 i R13. Dwie trasy rowerowe, których przebieg na Kaszubach (i w całej Polsce) dokładnie pokrywa się ze sobą. Bardzo dobrym punktem startowym będzie Puck, skąd możesz pojechać do Trójmiasta i nad Zalew Wiślany lub w stronę Słowińskiego Parku Narodowego, Dębek i Kołobrzegu. Trasę oznakowano na zielono.
  3. Pętla Czarlina. Zdecydowanie krótszy, bo liczący ok. 13 km szlak wokół jezior Słupinko, Jelenie, Radolne i okolic. Największym atutem tej niebieskiej trasy rowerowej na Kaszubach są nieskończenie malownicze zakątki we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Całość nie jest szczególnie trudna, Pętlę Czarlina można zaliczyć w nieco ponad godzinę.
  4. Pętla Parchowska. W sam raz dla tych, którzy trochę zatęsknią za górami i pagórkami. Ta trasa rowerowa to 24 kilometry czerwonego szlaku o średnim poziomie trudności. Fantastyczne widoki w pełni rekompensują cały wysiłek, jaki trzeba ponosić przez ok. 3 godziny.

Planujesz podróżować kaszubskimi trasami rowerowymi? Zachowuj się!

Jedną z podstawowych zasad jest zabieranie wszystkich swoich śmieci ze sobą. Wyrzucaj je do napotkanego kosza na śmieci i absolutnie nie chowaj butelek i papierków w trawie lub pod stertą liści. Niestety, część rowerzystów – raczej mniejszość, za to rzucająca się w oczy – ma problem, by przestrzegać elementarnych zasad przyzwoitości. Podczas jazdy warto pamiętać jeszcze o kilku niepisanych regułach:

Trasy rowerowe Kaszub są niezwykle urokliwe. Bez problemu znajdziesz więcej wariantów w serwisach i usługach poświęconych aktywnemu wypoczynkowi. A jeśli masz odpowiedni sprzęt, możesz podzielić się tam własnymi przejazdami oraz zarejestrowanymi parametrami. Może właśnie twoja propozycja zyska uznanie internetowej społeczności miłośników turystyki i jazdy na rowerze?

Exit mobile version