Site icon Wsin

Powakacyjne problemy skórne. Jak usunąć zaskórniki na twarzy – sprawdzone metody 

jak usunąć zaskórniki

Wągry na nosie czy brodzie to jedne z efektów nadmiernej ekspozycji na słońce i kąpieli w wodzie morskiej. Skąd się biorą? Sprawdź, jak usunąć zaskórniki na twarzy z pomocą skutecznej pielęgnacji.

Uciążliwe czarne punkty – na pewno kojarzysz, jak wyglądają i jak trudna bywa walka z nimi. Zaskórniki to jedna z cech skóry, która boryka się z trądzikiem. Mogą jednak pojawiać się także u posiadaczy cer suchych, jeśli dopuszczą się oni pewnych zaniedbań ze strony pielęgnacji. W naszym artykule podpowiemy ci, jak można je zminimalizować. Czy da się ich pozbyć raz na zawsze? Sprawdź.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki nazywa się potocznie wągrami. Powstają na skórze, na której dochodzi do zaburzeń ze strony jej funkcjonowania. Za przyczynę uważa się przede wszystkim nadmierną pracę gruczołów łojowych, która skutkuje zwiększonym wydzielaniem sebum. To, w połączeniu z nieodpowiednią pielęgnacją oraz zbyt dużą keratynizacją naskórka, powoduje powstawanie zaskórników. Bardzo ważny jest fakt, że są to zmiany niezapalne. Możemy wyróżnić dwa ich rodzaje:

Jak usunąć zaskórniki, czyli podstawowe elementy pielęgnacji

Trudno jest nagle wpłynąć na funkcje skóry, które nie do końca są prawidłowe. Gdyby to było takie proste, już dawno problemy z trądzikiem byłyby przeszłością. Tym, o czym możesz zadecydować, jest pielęgnacja. W tym przypadku jest szczególnie ważna i może ograniczyć powstawanie niechcianych zmian. Od czego zacząć? Oto kilka sposobów na to, jak usunąć zaskórniki.

Dokładne oczyszczanie skóry z zaskórnikami

Oczyszczanie to najważniejszy etap pielęgnacji skóry, ponieważ usuwa zanieczyszczenia (pot, złuszczony naskórek, kurz, resztki makijażu). Nieco inaczej powinno wyglądać rano i inne wieczorem. Tuż po przebudzeniu wystarczy przemyć skórę delikatną pianką lub żelem. Te formy najlepiej sprawdzają się w przypadku cer problematycznych. Popularne oleje naturalne mogą pogłębiać problem z zaskórnikami. Wieczorem warto poświęcić nieco więcej czasu na ten etap, bo nie pozbędziesz się z łatwością każdego makijażu. Warto rozważyć oczyszczanie dwuetapowe.

Złuszczanie pod kontrolą

Twarz z licznymi zaskórnikami ma problem z procesem złuszczania martwego naskórka. Należy jej pomóc, stosując produkty złuszczające w formie peelingów. Nie są to kosmetyki na co dzień (stosowanie raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy). Skóra twarzy najlepiej toleruje peelingi enzymatyczne – szczególnie jeśli dodatkowo są stany zapalne. Ich bazą są z reguły kwasy owocowe AHA, wyciąg z papai lub ananasa. 

Ampułka do zadań specjalnych

Jakie serum z witaminą C wybrać do cery z zaskórnikami? Może lepszym rozwiązaniem będzie inne np. z kwasem salicylowym? Serum to produkt, który stał się bardzo popularny. Miej jednak na uwadze, że kwas askorbinowy nie wspomoże bezpośredniej walki z samymi wągrami. Działa na innych płaszczyznach. Możesz go jak najbardziej wprowadzić, jednak połącz witaminę C z substancjami o właściwościach keratolitycznych i seboregulujących. 

Kiedy pielęgnacja to za mało – wizyta w gabinecie kosmetycznym

Wizyta u kosmetyczki to doskonały sposób na walkę z zaskórnikami. Wiedza i dostęp do profesjonalnych urządzeń i kosmetyków potrafi zdziałać cuda. Najczęściej wykonuje się w takich przypadkach oczyszczanie manualne, serie na bazie kwasów oraz zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków. 

Skóra na wakacjach wydaje się przechodzić swój najlepszy czas. Problem pojawia się później i jest doskonale znany dermatologom i kosmetyczkom. Odpowiednia pielęgnacja będzie więc konieczna, jeśli masz skłonność do zaskórników i zmian trądzikowych. 

Exit mobile version