Podróżujący do Albanii znajdą tu bogatą mieszankę tradycji i wartości kulturowych. Mieszkańcy są bardzo gościnni i płynnie mówią po angielsku. Kraj ten jest piękny i bezpieczny. Jedzenie jest wyśmienite, a ludzie ciepli i pomocni. Nie ma problemu z nawiązywaniem znajomości i odkrywaniem lokalnych atrakcji. Kultura i tradycja są dobrze zachowane, a większość ludzi chętnie dzieli się swoją kulturą i historią z odwiedzającymi.
Chociaż Albańczycy są bardzo przyjaźni i gościnni, oczekują szacunku. Jeśli odwiedzasz dom, powinieneś uszanować osoby starsze i mężczyzn w rodzinie. Chociaż można dyskutować o religii i polityce, Albańczycy na ogół nie spierają się między sobą. Albańczycy nie mówią też o homoseksualizmie. Jest to wielki kontrast w stosunku do kultur innych krajów.
Sprawdź fascynujące i niecałkiem odkryte pasmo górskie w Albanii – Góry Przeklęte
Kraj jest tolerancyjny, jeśli chodzi o religię. Ma dużą populację muzułmańską i znajdują się tu meczety i cerkwie. Jednak zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie czują się w tym kraju dobrze. Mogą spokojnie praktykować swoją wiarę. Na przykład w pobliskiej wiosce można znaleźć meczet. W święto Bajram księżyc jest półksiężycem, a mieszkańcy świętują, składając w ofierze baranka.
Kraj ten jest tolerancyjny wobec różnych religii. Konstytucja Albanii zachęca do tolerancji religijnej. Judaizm i chrześcijaństwo to dwie najstarsze religie w kraju, natomiast islam pochodzi z czasów apostołów. Apostoł Paweł jest pochowany w arcybiskupstwie Durres. W IX wieku na Albanię najechali muzułmanie, którzy przynieśli ze sobą islam. Stanowią oni mniejszość, ale ich obecność wzrasta i nie jest niczym niezwykłym spotkać muzułmanów w tym kraju.
Ważne jest również, aby nauczyć się albańskich zwrotów i etykiety. Język albański jest bardzo gościnny i należy odnosić się z szacunkiem do starszyzny. Oczekuje się od Ciebie szacunku dla mężczyzn, zwłaszcza w rodzinie. Jeśli nauczysz się kilku albańskich zwrotów, będziesz w stanie dogadać się z mieszkańcami. Poza albańską kuchnią i zwyczajami ucieszy Cię fakt, że mieszkańcy są przyjaźni i pomocni.
Chociaż Albańczycy nie obchodzą zbyt wielu świąt, w kraju tym istnieje duża społeczność żydowska. W latach 90. kraj ten był schronieniem dla uchodźców z Kosowa. W Albanii nadal żyją tradycyjni pasterze, którzy są częścią ich kultury. Poza społecznością żydowską, w kraju tym istnieje również duża społeczność żydowska. Dziedzictwo żydowskie jest również obecne w kulturze albańskiej.
Bardzo ważne jest, aby podczas wizyty w tym kraju poznać albańskie zwyczaje i kulturę. Mieszkańcy Albanii są bardzo gościnni i przyjaźni. Albańska policja i władze zrobią wszystko, co w ich mocy, aby Ci służyć. Pomimo słabej infrastruktury publicznej, gospodarka kraju wciąż się rozwija. Mimo to turystyka w Albanii jest wciąż stosunkowo słabo rozwinięta. Chociaż w niektórych większych miastach znajduje się kilka hoteli, większość miejsc noclegowych jest skromna.
Inspiracje do podrózy po Albanii i Bałkanach możesz znaleźć na stronie https://goryaktywnie.pl/
Albańczycy obchodzą kilka ważnych świąt w ciągu roku. 28 listopada Albańczycy obchodzą Dzień Flagi i Dzień Niepodległości, który upamiętnia uzyskanie przez kraj niepodległości od Imperium Osmańskiego w 1912 roku. W dniu 28 listopada we wszystkich większych miastach odbywają się parady wojskowe. Muzułmańskie obchody obejmują Bajram, święto uboju owiec. W tym dniu ludzie dzielą się mięsem z rodziną i przyjaciółmi.
Podczas wizyty w Albanii warto poznać historię tego kraju. Albania była kolonizowana przez Turków osmańskich, ale współczesny kraj pozostał w dużej mierze odizolowany, a na region ten wpływ miało kilka państw. Dziedzictwo kulturowe Albanii jest bardzo różnorodne i warto się z nim zapoznać przed wyjazdem. Kraj ten został ukształtowany przez historię, a jego kultura jest fascynująca.