Site icon Wsin

Kultura i zwyczaje w Argentynie – przewodnik turystyczny

Kultura i zwyczaje w Argentynie - przewodnik turystyczny

Jeśli wybierasz się do Argentyny, będziesz chciał wiedzieć, jak poruszać się po chaotycznej i czasami mylącej kulturze i zwyczajach. Chociaż Argentyna ma bardzo małą barierę językową, jest to świetne miejsce do ćwiczenia hiszpańskiego. Wielu Argentyńczyków jest bardzo bezpośrednich w komunikacji i mogą być dość obraźliwi. Najlepiej jest pojawić się na spotkaniu na czas. Niegrzecznie jest również jeść i pić w środkach transportu publicznego.

Nie bądź bohaterem w oczach miejscowych. Możesz czuć się komfortowo dzieląc się jedzeniem i piciem z nieznajomymi, ale nie czuj się do tego zobowiązany. Argentyńczycy to nocne sowy. Chociaż może to być wstyd, aby pojawić się późno, jest to kulturowo akceptowane. Na szczęście spóźnienie o pięć czy dziesięć minut nie jest wielkim problemem w porównaniu z pojawieniem się pół godziny wcześniej.

Staraj się nie targować, ale nie zapomnij się potargować. Chociaż targowanie się nie jest tu powszechne, czasami można negocjować ceny, kupując w większych ilościach. Unikaj przepłacania, bo to zachęca do przepłacania. Chociaż zwyczajowo zostawia się napiwek, ogólnie przyjęte jest dawanie napiwków w wysokości od 1 do 5 pesos za dobrą obsługę. Jeśli jesteś w hotelu, dobrze jest zaokrąglić do dziesięciu pesos, ale zawsze możesz zaokrąglić do wyższej kwoty, jeśli idziesz do restauracji. Jeśli podróżujesz taksówką, również dobrze jest dać napiwek kierowcy. Ale nie zapomnij zostawić trochę dla tragarzy.

Argentyńczycy to gościnni i ciepli ludzie. Turyści są traktowani jak królowie. Chociaż turystyka jest stosunkowo nowa w Argentynie, będziesz dobrze traktowany. Ponieważ będziesz jedynym obcokrajowcem na imprezie, powinieneś znać kilka słów po hiszpańsku. Nawet jeśli nie znasz słów, uśmiech może wiele zmienić. Mieszkańcy są przyjaźni i przystępni.

Pozdrowienia w Argentynie są ważne, aby wiedzieć. Zwyczajem jest witanie wszystkich pocałunkiem. Nieznajomych pozdrawia się uśmiechem, natomiast normą jest witanie członków rodziny pocałunkiem. Jest to ważna część kultury i należy ją uszanować podczas witania się z nieznajomym. Jeśli jesteś turystą, musisz witać się z uśmiechem. Nie jest to jednak społecznie akceptowany sposób okazywania uczuć.

Bądź punktualny. W przeciwieństwie do Yanquis, Argentyńczycy mają inną koncepcję czasu. Bycie na czas nie jest głównym priorytetem. Są oni kulturą nocnych sów, więc spóźnianie się jest całkowicie akceptowalne. Możesz nawet pojawić się 30 minut wcześniej. To powszechny zwyczaj w Argentynie. Łatwo zgubić się w mieście i zabłądzić, więc zwracaj uwagę na otoczenie.

Pozdrowienia. Argentyńczycy pozdrawiają się pocałunkiem i będziesz musiał nauczyć się tego zwyczaju, aby dogadać się z mieszkańcami. Argentyńczycy lubią też grać w piłkę nożną. Mają lokalną drużynę piłkarską, a niedzielne mecze są bardzo ważne. Jeśli planujesz podróż do Argentyny, powinieneś być pewien, że będziesz mógł uczestniczyć w co najmniej jednym lub dwóch meczach. Jeśli nie jesteś pewien zasad, po prostu zapytaj tubylca i poproś go o wyjaśnienie.

Chociaż mieszkańcy Argentyny są przyjaźni i gościnni, istnieje kilka różnic w ich zwyczajach i etykiecie. Na przykład, Argentyńczycy zazwyczaj witają się pocałunkiem i nigdy nie dają nieznajomym słodyczy. W obszarach miejskich są bardziej skłonni dać Ci drobne, niż by się wydawało. Jeśli chcesz, możesz także zdrzemnąć się w środku dnia, choć wolisz tego nie robić.

Jeśli chcesz poznać kulturę i zwyczaje tego kraju w Argentynie, musisz być przygotowany na szok kulturowy. Peso nie jest walutą o wysokiej wartości i warto mieć to na uwadze podczas planowania podróży. Trzeba będzie też kupić pamiątki. Oprócz jedzenia i picia, Argentyna ma szeroką gamę tradycyjnych przedmiotów.

Exit mobile version