Tuesday, July 23, 2024
Porady

Malta. Czy warto wybrać się do tego kraju na wakacje? 

Coraz częściej turyści poszukują nowych kierunków, do których mogą udać się, aby wypocząć. Niekoniecznie trzeba decydować się wtedy na wyprawę w egzotyczne zakątki globu. Także Europa oferuje wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest z pewnością Malta. Z czego słynie ten kraj? Czy będzie to dobry wybór dla osób, które chcą wypocząć, czy też raczej dla turystów preferujących aktywne spędzanie czasu?

Malta w pigułce. Najważniejsze informacje o tym niewielkim państwie 

Malta to wyspiarskie państwo położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym. Jest ono oddalone około 80 km na południe od Włoch. Stolicą Malty jest Valletta, a największym miastem Birkirkara. Malta ma powierzchnię około 316 km² i jest jednym z najmniejszych krajów w Europie. Maltę zamieszkuje około 500 tysięcy ludzi. Oficjalnym językiem kraju jest maltański, ale można porozumiewać się także po angielsku. Państwo jest członkiem Unii Europejskiej i używa waluty EURO.

Na wyspie dominuje subtropikalny klimat. Charakteryzuje się on suchymi i gorącymi latami oraz łagodnymi zimami. Średnia temperatura powietrza w lecie (od maja do września) wynosi około 28-32°C w dzień i około 20-24°C w nocy. Z kolei w zimie (od grudnia do lutego) wynosi około 15-18°C w dzień i około 9-12°C w nocy. Opady deszczu są niskie i koncentrują się głównie między październikiem i styczniem. Opady są jednak sporadyczne i niezbyt obfite.

Jakie atrakcje turystyczne oferuje Malta? 

Malta to raj dla miłośników słonecznych plaż, pięknych zabytków oraz aktywnego wypoczynku. Wyspy maltańskie to idealne miejsce dla osób, które chcą wypocząć i zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Jednym z największych skarbów Malty są Megalityczne Świątynie Maltańskie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowane przed tysiącami lat, to wspaniałe dzieła sztuki i architektury, które do dziś zachwycają każdego miłośnika historii.

Stolicą Malty jest Valletta. To miasto wyróżniające się  pięknym portem i zabytkami, takimi jak Katedra św. Jana, czy Wielka Sala Rycerska. Malta oferuje wiele okazji do odwiedzenia pięknych plaż, takich jak Golden Bay, Mellieha Bay czy St. George’s Bay, gdzie można cieszyć się pięknym morzem i słońcem. Miłośnicy sportów wodnych będą zachwyceni tutejszymi warunkami do uprawiania ulubionych dyscyplin. Malta idealnie nadaje się jako miejsce do nurkowania, windsurfingu, żeglarstwa i kajakarstwa. Z uwagi na górzysty charakter to również dobry kierunek dla osób, które cenią sobie wspinaczkę na skalnych urwiskach. Dingli Cliffs i Ghar Lapsi to tylko niektóre z miejsc, gdzie można spróbować swoich sił w tym sporcie.

Do poczytania:   Audiobooki w czasie podróży - idealny sposób na nudę

Malta to także kultura i tradycje. Na Malcie można zobaczyć tradycyjne maltańskie tańce, takie jak Il-Maltija i Il-Kumpanija. A po dniu wypełnionym zwiedzaniem i różnymi aktywności można zrelaksować się w jednej z maltańskich knajpek, degustując wyśmienite lokalne potrawy. Miłośnicy dobrej kuchni mogą spróbować tu potraw, które są połączeniem wpływów śródziemnomorskich, arabskich i brytyjskich, co daje niezwykle różnorodne smaki i aromaty.

W jaki sposób zorganizować wyjazd turystyczny na Maltę? 

Z uwagi na swój wyspiarski charakter na Maltę najłatwiej jest dostać się samolotem. Planując tam wakacje, trzeba więc zarezerwować lot oraz znaleźć hotel lub inne miejsce, w którym się zatrzymamy. Można to zrobić na własną rękę lub skorzystać z oferty operatora organizującego takie wyjazdy w kierunki takie jak Malta. Wczasy z biurem podróży Logostour na Malcie to doskonały wybór dla tych, którzy nie mają ochoty na to, aby organizować wczasów samodzielnie.

Oferta biura jest bardzo różnorodna. Operator organizuje zarówno wycieczki objazdowe, które są doskonałą okazją do zwiedzania wyspy, jak i wypoczynek w hotelach. Klienci mają zatem możliwość wyboru ulubionej formy spędzania czasu.

Jaka pora roku jest najlepsza, aby zwiedzać Maltę?

Najlepszą porą roku, aby zwiedzać Maltę, jest wiosna lub jesień. Temperatury nie są wtedy zbyt wysokie. Dodatkowo nie ma jeszcze tłumów turystów, można zatem czuć się swobodnie. W lecie na Malcie może być bardzo gorąc. Są dni, gdy temperatura dochodzi do 35-40 stopni Celsjusza, co może być uciążliwe dla zwiedzających.

Najchłodniejszą porą roku na Malcie, ale i tak temperatury rzadko spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. W zimie można cieszyć się spokojniejszymi plażami i mniejszą ilością turystów. Jednak trzeba brać pod uwagę, że wiele atrakcji może być zamkniętych ze względu na sezonowość.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *