Tuesday, July 23, 2024
Porady

Turystyka stomatologiczna – gdzie jechać?

Mimo że większości z nas podróże kojarzą się przede wszystkim ze zwiedzaniem, to jednak warto wiedzieć, że niektórzy udają się w nie, aby nie tylko poznać nowe zakątki świata, ale jednocześnie zadbać o zdrowie i urodę. Tzw. turystyka stomatologiczna jest zjawiskiem podróży do innego kraju, aby odbyć leczenie. Przeczytaj, czym dokładnie jest turystyka stomatologiczna. 

Turystyka stomatologiczna – co to?

Turystyka stomatologiczna to po prostu wyjazdy do krajów, w których usługi dentystyczne są znacznie tańsze niż w miejscu zamieszkania. Osoby, które decydują się na nie, zwykle wykonują tam np. leczenie kanałowe czy implanty zębów, czyli bardzo drogie zabiegi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wizytę u dentysty połączyć ze zwiedzaniem, lecz dla osób, które wybierają się w takie podróże, największe znaczenie ma oferta wybranego gabinetu stomatologicznego. 

Jakie są najpopularniejsze kierunki podróży?

W Polsce ceny usług stomatologicznych są dość wysokie, ale mimo to są one dużo niższe niż na zachodzie, dlatego turyści dentystyczni z Francji, Wielkiej Brytanii, a także z Niemiec bardzo często przyjeżdżają do nas, aby przeprowadzić leczenie stomatologiczne. Zwykle odwiedzają gabinety dentystyczne w takich miastach jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław. Jeśli natomiast chodzi o Polaków, to ci najczęściej korzystają z usług dentystów w takich krajach jak Ukraina czy Białoruś. 

Jakie są największe zalety turystyki stomatologicznej?

Wybierając się w podróż do innego kraju, by wyleczyć zęby, można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Ten fakt uważa się za największą zaletę turystyki stomatologicznej. Zazwyczaj leczenie stomatologiczne za granicą jest całkowicie bezpieczne – w tych krajach, do których najczęściej udają się turyści dentystyczni, są doskonale wyszkoleni i doświadczeni specjaliści. Są też kliniki, które oferują pomoc obcokrajowcom w organizacji podróży między państwami. Dodatkowym plusem turystyki stomatologicznej jest to, że przy okazji można pozwiedzać nowe miejsca. Musisz jednak wiedzieć, że niskie ceny usług są związane z pewnymi komplikacjami, o których piszemy poniżej. 

Do poczytania:   Tydzień na Cyprze - idealnie zaplanowane wakacje

Czy turystyka stomatologiczna ma wady?

Niestety turystyka stomatologiczna ma pewne wady. Udając się za granicę do dentysty, musisz wiedzieć, że nie każdy dentysta na Ukrainie mówi po polsku lub angielsku. Polski dentysta również nie musi władać językiem niemieckim czy francuskim. Bariera językowa może być dużym problemem dla niektórych osób. Poza tym taki wyjazd wymaga większych przygotowań – w końcu musisz m.in. zarezerwować hotel i zaplanować przejazd. Może to być trudne szczególnie wtedy, gdy koniecznych jest kilka wizyt u dentysty. 

Turystyka stomatologiczna – czy najważniejsza jest cena?

Mimo że dla większości osób udających się w taką podróż najważniejsza jest cena usługi stomatologicznej, to jednak prawie każdy zwraca uwagę także na jej jakość. Dla zagranicznych pacjentów istotne są nie tylko atrakcyjne ceny, ale również odpowiednie, nowoczesne wyposażenie kliniki, czy doświadczona kadra medyczna – tym wszystkim może pochwalić się np. gabinet stomatologiczny Galeria Uśmiechu w Krakowie (galeriausmiechu.pl).

Turystyka stomatologiczna – jak prezentują się ceny?

Jako przykład weźmy usługę polegającą na założeniu wypełnienia w zębie (tzw. plomby). W Wielkiej Brytanii trzeba zapłacić za nią ponad 700 złotych, natomiast w Polsce – około 200 złotych. Spore różnice można dostrzec także, jeśli chodzi o ceny aparatów ortodontycznych. W Polsce za jeden łuk wydasz około 2 000 złotych, a w Wielkiej Brytanii nawet 10 000 złotych! 

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, czym jest turystyka stomatologiczna oraz jakie są jej zalety i wady. Warto podkreślić, że taki wyjazd za granicę na tańsze leczenie może być zdecydowanie lepszą opcją niż zaciągnięcie kredytu na długie lata. Rozważ ją, jeśli ceny usług stomatologicznych w twoim kraju cię przerastają.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *