Site icon Wsin

Najciekawsze miejsca do odwiedzenia na wakacjach w Chorwacji

Najciekawsze miejsca do odwiedzenia na wakacjach w Chorwacji

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na wakacje, czy w podróż służbową, w Chorwacji z pewnością znajdziesz wiele miejsc wartych zobaczenia i zrobienia. Od katedry w Zagrzebiu po urokliwe Stare Miasto w Splicie, w Chorwacji każdy znajdzie coś dla siebie. Od wysp Hvar i Lopud po piękne piaszczyste plaże, kraj ten z pewnością zachwyci każdego turystę. Oto kilka miejsc, których nie można przegapić podczas następnych wakacji w Chorwacji.

Katedra w Zagrzebiu

Jeśli planujesz wakacje w Chorwacji, to koniecznie powinieneś odwiedzić piękną katedrę w Zagrzebiu, jedną z najważniejszych budowli sakralnych w kraju. W katedrze tej znajduje się także jedno z najsłynniejszych muzeów w Chorwacji. W muzeum znajdują się eksponaty pochodzące z wielu kultur. Fascynującym przykładem jest gołębica z Vucedolu, naczynie rytualne pochodzące z 2500 r. p.n.e. Liber Linteus, mumia z III wieku p.n.e., jest najdłuższym etruskim tekstem na świecie, choć nigdy nie został przetłumaczony.

Stare Miasto w Splicie

Jeśli planujesz wycieczkę do Chorwacji, warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie Starego Miasta w Splicie. W tym historycznym mieście znajduje się wiele interesujących miejsc, w tym Pałac Dioklecjana, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac Dioklecjana był popularnym miejscem publicznych wystąpień, ponieważ cesarz kazał kiedyś swoim poddanym padać przed nim na kolana. Później przekształcił pałac w swoją wioskę emerytalną. Obecnie można tu zobaczyć przebudowane pokoje hotelowe i apartamenty, a także podziwiać zabytki. Można nawet zrobić sobie przerwę, aby spróbować pysznych owoców morza, które miasto ma do zaoferowania.

Wyspa Lopud

Położona u wybrzeży Dalmacji wyspa Lopud jest jedną z mniejszych, ale najbardziej rozwiniętych Wysp Elafickich. Łatwo dostępna statkiem z Dubrownika, Trsteno, Oraac lub Zaton, Lopud jest znana ze swoich piaszczystych plaż, zatoki unj i innych cech, które sprawiają, że jest wspaniałym miejscem na wakacje.

Wyspa Hvar

Jeśli lubisz piesze wędrówki i odkrywanie ukrytych plaż, na pewno będziesz chciał odwiedzić piękną wyspę Hvar. Na wyspie jest wiele miejsc, gdzie można wybrać się na wycieczkę quadem, w tym na szczyt St. Nicholas, najwyższy szczyt Hvaru. Mikołaja, szczytu Hvaru. Można także odwiedzić malowniczą miejscowość Sveta Nedaja, otoczoną winnicami, gdzie można skosztować tutejszych win.

Wyspa Sibenik

Oprócz wspaniałych plaż i twierdzy, w Szybeniku znajduje się ratusz, którego początki sięgają 1533 roku. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się mała jadłodajnia, a z zewnętrznego patio roztacza się panoramiczny widok na miasto. Za wstęp trzeba zapłacić kilka euro, ale warto się tam wybrać. Jeśli planujesz wizytę w Szybeniku, pamiętaj, by odwiedzić go po południu lub wieczorem, kiedy niebo staje się jeszcze bardziej żywe.

Jaskinia Punta Rata

Do Punta Rata można dostać się z Makarskiej łodzią. Zatoka otoczona jest lasami sosnowymi i jest jedną z najpiękniejszych plaż w Chorwacji. Punta Rata leży na Riwierze Makarskiej, na której znajduje się wiele pięknych wysp i miasteczek. Punta Rata znana jest z pięknej żwirowej plaży, która po wejściu do wody zmienia się w piaszczystą.

Zatoczka Stiniva

Na południowym wybrzeżu wyspy Vis znajduje się niezwykła zatoka Stiniva. Znajduje się ona w naturalnym porcie i jest zatoką w kształcie półksiężyca otoczoną stromymi klifami morskimi. U jej podnóża znajduje się duży skalisty gzyms, który tworzy spokojne, przejrzyste środowisko idealne do pływania. Głębokość w zatoce waha się od 10 do 15 metrów. Zatoka jest chroniona przez duże kamienne bramy.

Exit mobile version