Site icon Wsin

Przyczepa kempingowa – pomysł na tanie wakacje!

przyczepa kempingowa

Podróżowanie przyczepą kempingową to znakomity pomysł na spędzanie wolnego czasu nie tylko dla tych, którzy mają ograniczony budżet, lecz również dla osób ceniących swobodę i wolność. Wielu ludzi traktuje caravaning jako styl życia i decyduje się na tego typu wyjazdy nie tylko w okresie letnim. Wakacje w przyczepie kempingowej są obecnie bardzo popularną formą wypoczynku, a na polskich drogach coraz częściej spotyka się samochody holujące „domek na kółkach”. Jak wybrać solidną przyczepę kempingową i pozostać w pełni niezależnym?

Caravaning – co to w ogóle jest?

Caravaning to nic innego jak podróżowanie pojazdami kempingowymi. Ta forma turystyki motorowej jest bardzo przyjemna w szczególności dla osób, które uwielbiają obcowanie z naturą i nie chcą zaprzątać sobie głowy rezerwowaniem lokali noclegowych kilka miesięcy wcześniej. Przyczepy kempingowe posiadają wiele zalet, jednak największą z nich jest możliwość przemieszczania się z miejsca na miejsce, niezależnie od warunków atmosferycznych. Urlop we własnym lokum na kółkach spędza się zazwyczaj w bezpiecznym miejscu lub na specjalnym polu biwakowym. Wyjazd na takich zasadach jest bardzo korzystny, ponieważ w przypadku niezadowolenia z wybranej lokalizacji zawsze można wsiąść do samochodu i całkowicie zmienić swoje plany na wczasy.

Wybór przyczepy kempingowej – nowa czy używana?

Przed podjęciem decyzji o spędzeniu wakacji w przyczepie kempingowej należy najpierw zdecydować się na jej zakup lub wynajem. W Polsce popularne „domy na kółkach” są stosunkowo drogie, za nowy model trzeba bowiem zapłacić około 30 tysięcy złotych. W związku z tym wiele osób przywozi przyczepę kempingową z zagranicy, gdzie ich zakup jest bardziej opłacalny.

Niektóre używane modele dostępne są na giełdach za niewiele ponad 10 tysięcy złotych i często wyróżniają się naprawdę dobrym stanem technicznym. Jednakże zdarza się, że przyczepa kempingowa w tej kwocie nadaje się jedynie do postawienia na działce, co może okazać się inwestycją wyrzuconą w błoto.

Przed zakupem własnej przyczepy kempingowej należy dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. Niewątpliwie istotne są hamulce najazdowe, które wspomagają proces hamowania. Bezpieczeństwo to podstawa, zatem warto zadbać, aby sprawnie działały. Układ jezdny jest najważniejszym zespołem elementów przyczep kempingowych, dlatego bezawaryjne poruszanie się po drodze jest w głównej mierze zależne od stanu metalowej ramy, na której osadzona jest cała konstrukcja. Wobec tego, przed nabyciem własnej przyczepy, warto zajrzeć pod spód i określić, czy nie ma w ramie ubytków lub czy nie jest ona skorodowana.

Nie ulega wątpliwości, że na komfort i bezpieczeństwo najczęściej mają wpływ takie parametry jak moc silnika, rozstaw osi, model samochodu osobowego. Masywną przyczepę kempingową bardzo ciężko jest holować klasycznym sedanem, natomiast SUV-y wyposażone w silnik o dużej pojemności nie będą miały z tym najmniejszego problemu. Aby kupić własną przyczepę – niezależnie od tego, czy będzie nowa, czy używana – trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie, jak dodatkowe koszty związane z obowiązkowym ubezpieczeniem OC, rejestracją oraz przeglądem technicznym.

Wynajem przyczepy kempingowej

Nie każdego turystę stać na zakup własnego kempingu na kółkach. Wiele osób zaczynających swoją przygodę z caravaningiem decyduje się na skorzystanie z usług wypożyczalni. Przyczepa kempingowa do wynajęcia to wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą rzucać się na głęboką wodę i kupować prywatnego pojazdu z przeznaczeniem do mieszkania. Koszt wypożyczenia luksusowego modelu wcale nie jest duży – zazwyczaj jest to około 200 złotych za dobę. Zatem trzytygodniowa podróż przyczepą kempingową z wypożyczalni kosztuje o wiele mniej niż nabycie jej na własność. Nieco mniejsze warianty można wynająć nawet za 50 lub 100 złotych. Warto również zaznaczyć, że takie rozwiązanie zwalnia tymczasowych właścicieli z obowiązku zarejestrowania przyczepy i wykupienia ubezpieczenia. Oprócz tego nie muszą zastanawiać się nad miejscem przechowywania jej poza sezonem.

Wakacje w przyczepie kempingowej – co trzeba wiedzieć?

Aby zdecydować się na podróż przyczepą kempingową, należy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Zazwyczaj osoby zaczynające przygodę z caravaningiem zastanawiają się, czy do holowania przyczepy wystarczy mieć jedynie prawo jazdy kategorii B. Jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy łączna masa samochodu i „mieszkania na kółkach” nie przekracza wagi 3,5 t.

Do ciągnięcia przyczepy niezbędne jest posiadanie haka holowniczego w samochodzie. Przed rozpoczęciem urlopu warto również pamiętać o akcesoriach zapewniających bezpieczeństwo zarówno podczas postoju, jak i jazdy. Ciekawym rozwiązaniem wpływającym na komfort wojaży jest zamontowanie dodatkowych lusterek na lusterka boczne, co z pewnością ułatwi wykonywanie trudniejszych manewrów. Chcąc zagwarantować sobie bezawaryjny postój, przed wyruszeniem w podróż trzeba dobrze wypoziomować przyczepę kempingową.

W jaki sposób przygotować samochód?

Nie ulega wątpliwości, że podstawową czynnością poprzedzającą wyjazd jest zadbanie o stan techniczny samochodu. Najważniejszą kwestią jest zwiększenie ciśnienia w kołach, ponieważ będą musiały mierzyć się z niemałym ciężarem. Dzięki temu pojazd nie będzie narażony na większe zużycie paliwa oraz ewentualne przebicie opon.

Osprzęt elektryczny jest bardzo przydatny podczas podróży, te elementy są bowiem najczęściej narażone na usterkę. Lampy lub inne części zamienne do przyczep kempingowych mogą okazać się zbawienne podczas niewykluczonych kolizji czy awarii. Przed wyjazdem warto sprawdzić też stan gniazd doprowadzających prąd.

Samochody kempingowe – innowacyjna forma caravaningu

Samochody kempingowe są niewątpliwie spełnieniem marzeń każdego turysty, którego pasją jest podróżowanie z własnym lokum mieszkalnym. Na drogach ekspresowych i autostradach często spotyka się ekskluzywne kampery, jednakże nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taki zakup. Te doskonałe auta zapewniają duży komfort i bezpieczeństwo podróży w większym stopniu niż w przypadku zwykłych przyczep kempingowych.

Zwykle kampery mają dużo miejsca, gdzie bez problemu zmieszczą się najpotrzebniejsze rzeczy. Większość z nich wyposażona jest w szufladki i półki – niczym we własnym mieszkaniu. Samochodem kempingowym można podróżować bez obaw, ponieważ wszystkie dostępne w nim fotele i łóżka wyposażone są w pasy bezpieczeństwa.

Niemcy i Francja to państwa, które królują na europejskim rynku kamperów, ponieważ to właśnie oni produkują i tworzą wyposażenie pojazdów marki Renault, Volkswagen itp.

Podsumowanie

Przyczepy kempingowe to znakomity pomysł na spędzenie wolnego czasu w nieco inny sposób. Pokonywanie kilometrów z „domem na kółkach” to fantazja z dzieciństwa, która obecnie jest bardzo łatwa do spełnienia. Chcąc spędzić wakacje w przyczepie kempingowej, wystarczy jedynie zabrać najpotrzebniejsze rzeczy oraz wziąć pod uwagę koszty związane z wynajmem/zakupem, opłatą miejsca parkingowego i paliwem. Tak niewiele wystarczy, aby zyskać wolność i być bliżej natury.

Exit mobile version