Agroturystyka zasilana fotowoltaiką. Czy to się opłaca?
Turyści zwracają coraz większą uwagę na to, czy obiekt, w którym się zatrzymują, dba o środowisko naturalne. Mogłoby się wydawać, że nie ma bardziej ekologicznego miejsca niż gospodarstwo agroturystyczne. Zobacz, co jeszcze można zrobić, by zachować walory obszarów wiejskich!
Większość artykułów w naszym serwisie piszemy z punktu widzenia podróżnych. Tym razem chcemy pokazać pewne zjawisko z perspektywy gospodarzy – to oni mają największy wpływ na to, jak będzie wyglądał pobyt gości. Pobyt na wsi ma być odpoczynkiem od wielkomiejskiego zgiełku, ale niekoniecznie odcięciem od wszystkich zdobyczy cywilizacji. Brak prądu czy ogrzewania to ekstremalny survival, a nie agroturystyka! Dlatego trzeba też wziąć pod uwagę aspekt ekonomiczny funkcjonowania całego obiektu. Ostatnie miesiące pokazują, że inwestycja w ekologiczne rozwiązania – np. fotowoltaikę – ma coraz więcej sensu.
Fotowoltaika kosztuje coraz więcej, a i tak jest bardziej opłacalna niż parę lat temu
„Wszystko drożeje!” to banał i truizm, ale zarazem celny komentarz do obecnej rzeczywistości w Polsce. Największe podwyżki – z wielu różnych powodów – dotyczą cen energii (zarówno prądu, jak i gazu). Wprawdzie rząd zapowiada zamrożenie cen energii elektrycznej, ale limit zużycia dla rolników to 3000 kWh rocznie – tymczasem wiele gospodarstw potrzebuje nawet 20 razy więcej prądu! Jeżeli nic się nie zmieni, dla wielu osób łączących hodowlę lub uprawę z działalnością agroturystyczną państwowa interwencja i pomoc będzie miała symboliczny wymiar. Sprawdza się zasada – „Umiesz liczyć? Licz na siebie!”.
Choć ceny komponentów i montażu instalacji PV rosną, to przez rosnące stawki w taryfach za energię elektryczną warto inwestować w OZE. Według wyliczeń ekspertów fotowoltaika dla firm zwraca się już po niespełna 30 miesiącach – a przecież żywotność takiej elektrowni to nawet 20–25 lat! Wspomniane analizy to wskaźnik PVPI Business za wrzesień 2022, publikowany na stronie davinci.pl – wyniósł dokładnie 2,4. Warto poznać wszystkie przyjmowane założenia, m.in. korzystanie z dotacji i utrzymanie cen energii na dotychczasowym poziomie. Skoro podwyżki są bardzo prawdopodobne, rzeczywisty czas zwrotu może być jeszcze krótszy!
OZE pomagają ograniczyć szkodliwą emisję i zahamować zmiany klimatu
Susze coraz częściej dają się rolnikom we znaki. Naukowcy wielokrotnie wykazywali, że ich występowanie ma związek z działalnością człowieka. Pojedyncza fotowoltaika dla agroturystyki nie zmieni sytuacji na całym świecie, ale będzie małym kroczkiem w dobrym kierunku. Coraz częstsze występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych i klęsk żywiołowych źle wpływa na bioróżnorodność, która też jest walorem turystycznym. Goście z pewnością docenią starania, by zachować aktualny krajobraz, szatę roślinną i warunki umożliwiające hodowlę zwierząt gospodarskich oraz utrzymanie siedlisk dzikiej fauny. Przynajmniej ci, których przekonania są na tyle silne, by „głosować portfelem”.
Czy turyści będą bardziej skłonni do rezerwowania pobytu w nowoczesnym gospodarstwie agroturystycznym, które korzysta z fotowoltaiki i innych rozwiązań OZE? Tutaj zdania będą podzielone. Z jednej strony świadomość problemów ekologicznych rośnie, więc działania na rzecz środowiska naturalnego powinny stanowić atut w oczach potencjalnych klientów – z drugiej istnieje grupa, która może uznawać obecność paneli PV za szkodliwe dla krajobrazu. Których turystów jest więcej? Jak dotąd brakuje rzetelnych badań w tym zakresie. Są wprawdzie ankiety, w których przeważają ekoentuzjaści, ale to deklaracje, które nie zawsze przekładają się na realne zachowania konsumenckie.
Gospodarstwo agroturystyczne to nie skansen, by stronić od nowoczesności!
Obecny kryzys energetyczny sprawia, że wiele firm może być zmuszonych do zamknięcia działalności. Sytuacja ekonomiczna rolników również nie napawa optymizmem, a inflacja rośnie coraz szybciej. Warto porównać wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w kolejnych latach – trudno mówić o stabilnym trendzie wzrostowym. Oto dane z obwieszczeń GUS-u, publikowanych zawsze we wrześniu kolejnego roku:
- za 2013 rok – 2869 zł;
- 2014 r. – 2506 zł;
- 2015 r. – 1975 zł;
- 2016 r. – 2577 zł
- 2017 r. – 3399 zł;
- 2018 r. – 2715 zł;
- 2019 r. – 3244 zł;
- 2020 r. – 3819 zł;
- 2021 r. – 3288 zł.
Rozszerzenie działalności o agroturystykę może być ważnym krokiem dla zachowania płynności finansowej. Kolejny to inwestycja w fotowoltaikę, na którą można pozyskać spore dofinansowanie.