Kultura i zwyczaje w Izraelu – przewodnik turystyczny
Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z dubajwakacje.pl
Choć kultura izraelska może wydawać się obca odwiedzającym, łatwo jest się w niej rozgościć. Większość Izraelczyków jest niezwykle gościnna i przyjazna, i zrobi wszystko, aby goście czuli się jak w domu. Współczesna kultura izraelska jest wyraźnie zachodnia. Mieszkańcy znają międzynarodowe marki, programy telewizyjne i potrawy. Łatwo jest wtopić się w tłum Izraelczyków i poznać różne zwyczaje tego fascynującego kraju.
Religią kraju jest judaizm, a około 78% ludności to Żydzi. Kolejne 18% to arabscy muzułmanie, a pozostała część ludności to chrześcijanie i druzowie. Jeśli chodzi o liczbę ludności, Izrael jest krajem zróżnicowanym. W kraju żyje około dwóch milionów chrześcijan i muzułmanów. Niewielka mniejszość ludzi wyznaje religię inną niż judaizm, i tak jest w Izraelu.
Odwiedzając Jerozolimę, należy być przygotowanym na pewien szok kulturowy. Wielu Żydów będzie nosić długie spódnice i spodnie. Nie spodziewaj się, że zostaniesz oszukany! Chociaż targowanie się ze sprzedawcami na lokalnych targowiskach jest mile widziane, najlepiej unikać noszenia zbyt wielu białych lub czarnych ubrań. Jeśli nie znasz hebrajskiego lub arabskiego, warto nauczyć się lokalnego języka, zanim cokolwiek kupisz.
Należy pamiętać o zasadach ubioru obowiązujących w Jerozolimie. Większość turystów nie ubiera się w Jerozolimie w sposób formalny. Zaleca się noszenie długich spodni lub spódnic i t-shirtu z rękawami. Niektóre religijne kobiety będą jednak rozdawać turystom odzież. Ponadto do zwiedzania Ściany Płaczu można założyć t-shirt z rękawem poniżej łokcia. Podczas zwiedzania miasta warto również nosić skromny ubiór, aby uszanować lokalną kulturę.
Uwaga na wojsko. Młoda dorosłość w Izraelu idzie w parze ze służbą wojskową. Prawie wszyscy osiemnastolatkowie noszą broń i nie przeszkadzają sobie w miejscach publicznych. W rzeczywistości nierzadko można zobaczyć żołnierzy z bronią na dworcach kolejowych, a nawet na ulicach. Nie zawsze noszą mundury, ale jeśli ktoś ich nie lubi, może spróbować ich zignorować.
Główną religią w Izraelu jest judaizm. Jest to oficjalna religia Izraela. W kraju mieszkają głównie Żydzi, ale jest też znaczna liczba muzułmanów i Arabów. W Izraelu istnieje kilka innych wspólnot religijnych. Osoby wywodzące się z muzułmanów lub wyznające religię żydowską powinny rozważyć swoje przekonania religijne. W rzeczywistości większość Żydów w Izraelu to chrześcijanie i są oni bardzo otwarci na inne wyznania.
Większość Izraelczyków ma swoje własne, niepowtarzalne zwyczaje. Na przykład, istnieje wiele rodzajów jedzenia i picia, a ludzie są bardzo przyjaźni i pomocni. W kraju znajduje się również wiele wojskowych punktów kontrolnych. Powszechną zasadą w Izraelu jest to, że zawsze należy być przygotowanym na czekanie przez co najmniej godzinę lub dwie na wojskowym punkcie kontrolnym. Zgodnie z prawem można stać w jednym miejscu tylko przez kilka godzin.
Skromny ubiór jest w Izraelu uważany za dobry obyczaj. Najlepiej jest nosić konserwatywne ubrania podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego. Chociaż Izraelczycy są niezwykle uprzejmi i przyjaźni, należy uważać na niewłaściwe zachowanie. Podczas zwiedzania miejsc kultu żydowskiego nie należy nosić szortów, a mężczyźni powinni zakrywać głowy. Jeśli ktoś nie czuje się komfortowo z zakrywaniem głowy, może kupić jarmułki, które zakrywają głowę.
Jeśli chodzi o jedzenie, Izraelczycy nie wahają się próbować najsmaczniejszych potraw i napojów. Nie boją się też próbować nowych rzeczy – i targować się! W wielu przypadkach zaoferują Ci nawet darmową próbkę. Będąc w Izraelu, warto spróbować jak największej liczby potraw – i nie dać się naciągnąć!
Izraelczycy są bardzo gościnni. Są bardzo bezpośredni w tym, co mówią, co może być szokiem kulturowym dla podróżników z innych kultur. Izraelczycy są jednak znani ze swojej szczerości i chętnie wysłuchają Twoich próśb. Przestrzegając tych zasad, będziesz w stanie zaprzyjaźnić się i poznać nowych znajomych. Jeśli jesteś obcokrajowcem, powinieneś nauczyć się więcej o miejscowym języku.