Saturday, September 14, 2024
Wakacje z dziećmi

Wakacje z psem i dzieckiem – jak je zaplanować?

Wiele rodzin z dziećmi nie wyobraża sobie spędzenia wakacji bez czworonoga. Podczas takiego urlopu z pociechą i pupilem należy jednak zadbać o kilka kwestii. Jak zaplanować wakacje z psem i dzieckiem? Przeczytaj artykuł i poznaj nasze rady.

Niektórzy właściciele psów podczas urlopów zostawiają pupila pod opieką u bliskich, a inni korzystają z usług specjalnych hoteli dla zwierząt. Jednak obecnie wyjazdy na wakacje z psem, a także dzieckiem, staja się coraz łatwiejsze i wygodniejsze. Można je spędzać na wiele sposobów – wystarczy wcześniejsze zaplanowanie.

Jak wybrać hotel przyjazny psom i dzieciom?

Znaczna większość miejsc oferujących noclegi, takich jak pensjonaty czy apartamenty, to miejsca przyjazne rodzinom z dziećmi. Właściciele obiektów nie zawsze jednak akceptują zwierzęta domowe. Zazwyczaj są to miejsca luksusowe, których kierownicy obawiają się ewentualnych szkód dokonanych przez psiaki. Mimo to przyjaznych dla psów zakwaterowań nie brakuje. Mogą to być campingi, ale także hotele oferujące posłanie dla czworonoga za dodatkową opłatą. Mnóstwo miejsc jest odpowiednich na wakacje z psem i dzieckiem, bywa jednak, że niektóre rasy psów nie są w nich akceptowane. Należy o to dopytać podczas rezerwacji.

Wyjazd na wakacje z psem i dzieckiem — podróż samochodem

Podczas podróżowania samochodem z dzieckiem koniecznie trzeba pamiętać o zapięciu pasów, a także wyposażeniu w fotelik. Przewożenie zwierzaków również wymaga dbałości o ich bezpieczeństwo. Należy zaopatrzyć się w specjalne psie szelki, transporter lub kojec. Jeśli z poprzednich doświadczeń wiadomo, że pies źle znosi wypady samochodem, na przykład z powodu choroby lokomocyjnej, na kilka godzin przed podróżą trzeba udać się do weterynarza po lek przeciwwymiotny. Dodatkowo warto zabrać ulubioną zabawkę pupila, kocyk lub gryzak — pomogą one w odstresowaniu, gdy psiak piszczy lub szczeka.

Przerwy na trasie – jak często je robić?

Kolejną ważną kwestią związaną z podróżą samochodem są przerwy na trasie. Są one konieczne i powinno się je wcześniej ustalić — nie rzadziej niż co 2–3 godziny jazdy. To czas na napicie się wody, pożywienie, załatwienie potrzeb fizjologicznych, a także wybieganie. Warto wybrać w tym celu niegłośną okolicę, która sprzyja spacerowaniu z psem i odpoczynkowi. Przerwy w podróżowaniu są dobre dla czworonożnego współpasażera, ale także dziecka czy kierowcy.

Do poczytania:   Atrakcje turystyczne dla dzieci w Czechach

Wakacje z psem i dzieckiem na plaży – o czym należy pamiętać?

Wakacje z psem i dzieckiem na plaży to świetna zabawa, ale wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności. Dziecko wymaga koniecznego zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych w postaci kremu z wysokim filtrem ochronnym, ale także okrycia głowy czy parasola dającego cień. Zdarza się, że w piasku znajdują się kawałki potłuczonego szkła czy inne ostre przedmioty — należy je w miarę możliwości usunąć, aby uniknąć zranienia się dziecka czy psa. Dodatkowo warto zaopatrzyć dziecko w dmuchane rękawki do pływania. Dla zwierzaka dostępne są specjalne kamizelki do pływania.

Jak zadbać o zdrowie psa podczas wakacji?

Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem małym, czy większym, jak na przykład doberman, trzeba zadbać o jego zdrowie. Przed urlopem należy odrobaczyć psiaka, a także zabezpieczyć go przed pchłami i kleszczami, które mogą przenosić groźne choroby. Warto zaopatrzyć się w obrożę przeciwpchelną, ale konieczne jest jej ściągnięcie przed kąpielą w morzu. Słona woda reaguje z substancjami, jakimi jest ona nasączona, przez co traci swoje właściwości. Ważne jest również, aby nie pozwolić psu wystawiać głowy przez okno jadącego samochodu, ani nie zostawiać go samego w zamkniętym aucie.

Co trzeba spakować na podróż z pupilem?

Wakacje z psem wymagają odpowiedniego spakowania torby. Wiele zależy od miejsca, w jakie podróżujemy, ale zawsze konieczna jest smycz, kaganiec oraz woreczki na odchody. W przypadku podróży zagranicznej należy mieć także paszport dla psa z aktualnymi szczepieniami. Wyjątkowo istotne jest szczepienie przeciw wściekliźnie – wymaga go znaczna większość państw. Trzeba pamiętać, że nabiera ono ważności dopiero 3 tygodnie po jego wykonaniu, dlatego ważne, aby zadbać o nie odpowiednio wcześniej. Ponadto, może się przydać książeczka zdrowia psa.

Jak zapobiec zgubieniu się psa?

Nie zawsze można w pełni upilnować psa i zapobiec jego zagubieniu. Jednak pomocne w jego odnalezieniu jest zwyczajne oznakowanie obroży. Należy na niej zapisać informacje, takie jak numer telefonu właściciela poprzedzony kierunkowym oraz adres. Jest to ważne, ponieważ znacznie umożliwia kontakt w przypadku znalezienia zagubionego psa.

Do poczytania:   Atrakcje turystyczne dla dzieci we Włoszech

O czym jeszcze pamiętać, planując wakacje z dzieckiem i psem?

Wyjazd z psem i dzieckiem wymaga starannego przygotowania. Trzeba wyposażyć się w apteczkę pierwszej pomocy, która zawiera między innymi płyn do dezynfekcji ran, bandaż oraz plastry opatrunkowe. Należy także wcześniej sprawdzić, czy dane szlaki można zwiedzać z psem i czy trzeba za niego uiścić opłatę. Mnóstwo miejsc na to zezwala, ale trzeba się upewnić, aby uniknąć konsekwencji naruszenia prawa. Przykładowo w Tatrzańskim Parku Narodowym w Zakopanem długie spacery przez bajeczne ścieżki nie są możliwe z psem.

Wakacje z psem i dzieckiem wcale nie muszą być stresujące. Wystarczy odpowiednio się do nich przygotować, starannie planując podróż. Jeśli masz ochotę na całorodzinny relaks, z pewnością znajdziesz świetne miejsce na odpoczynek również dla twojego psa. Koniecznie należy jednak dopytać o szczegóły dotyczące pobytu czworonoga. Jest wiele godnych polecenia atrakcji turystycznych dedykowanych dzieciom, a także ich pupilom, jak na przykład malownicze trasy spacerowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *