Wednesday, October 30, 2024
Porady

Jak zmiana klimatu wpływa na cerę? Zasady pielęgnacji skóry trądzikowej na wakacjach w ciepłych krajach 

Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej wymaga dokładnego oczyszczania, nawilżania oraz złuszczania. Zwykle zabiegi te wykonywane są w domowym zaciszu. Jak jednak przygotować cerę na słońce, piasek oraz słoną wodę? 

Jak zadbać o cerę na plaży?

Mając swój wypracowany sposób na wągry, odpowiednie kosmetyki oraz rytuały należy praktykować je również na wakacjach. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że gorący klimat, wiatr, piasek oraz sól znad oceanu mogą dodatkowo podrażniać skórę. 

Cera trądzikowa jest wrażliwa i wymaga pewnej rutyny. Każda zmiana klimatu raz wilgotności, a także inna twardość wody w kranie może zaburzyć jej równowagę. 

Z tego względu warto używać jedynie sprawdzonych kosmetyków, a do mycia twarzy korzystać z wody butelkowanej. 

Zwłaszcza że w ciepłym klimacie konieczne może okazać się częstsze mycie skóry, ze względu na pot oraz zanieczyszczenia. 

Jak słońce i sól z oceanu wpływają na wygląd cery?

Skóra trądzikowa miewa liczne zmiany zapalne, zaskórniki oraz problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum. Długotrwała ekspozycja na słońce, wiatr oraz sól znad oceanu mogą dodatkowo podrażniać i naruszać barierę lipidową skóry. W efekcie stosuje ona mechanizm obronny i jeszcze większą nadprodukcję łoju. 

Wiele osób sądzi, że opalanie i woda morska mają pozytywny wpływ na wypryski i niedoskonałości. Może mieć miejsce chwilowe poprawienie wyglądu skóry, część krost może się szybciej wygoić, a blizny będą mniej widoczne. Niemniej jednak na głębszych poziomach skóry, promieniowanie UV przynosi jedynie szkody i nie warto się na to narażać dla kilku dni bez wyprysków.  

Zasady  pielęgnacji cery trądzikowej w gorącym i wilgotnym klimacie 

Zastanawiając się, jak się pozbyć zaskórników, każda osoba borykająca się na co dzień z niedoskonałościami skóry doskonale wie, że konieczne jest złuszczanie naskórka oraz rozpuszczanie złogów sebum. 

Niemniej jednak w słonecznym i gorącym klimacie nie będzie to wskazane. Jeśli pobyt jest krotki i jedynie wakacyjny, warto zrobić sobie przerwę od wykonywania peelingów enzymatycznych. Uwrażliwiona w ten sposób skóra może być bardziej podatna na poparzenia słoneczne. 

Do poczytania:   Trasy rowerowe Kaszuby – gdzie się wybrać?

Natomiast ważne jest, aby regularnie usuwać ze skory pot, pył oraz pozostałości kremu z filtrem przeciwsłonecznym. 

Oprócz tego pielęgnacja cery trądzikowej na wakacyjnym wyjeździe powinna być taka sama jak w warunkach domowych. Dodatkowo należy pamiętać, że gwałtowna zmiana diety na ciężkostrawną oraz pełną przetworzonej żywności może mieć bardzo negatywne skutki dla cery również po powrocie. 

Jeśli wakacje odbywają się w bardzo nasłonecznionym regionie, należy stosować również wzmożoną pielęgnację przeciwsłoneczną. Choć na co dzień należy kilkukrotnie w ciągu dnia aplikować kremy z filtrem, podczas spacerów po plaży czy kąpieli w oceanie jest to szczególnie istotne. 

Jakich zabiegów i zachować warto unikać na wakacjach? 

W okresie letnim dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z peelingów enzymatycznych oraz preparatów kwasowych. Mają one działanie podrażniające i mogą negatywnie wpływać na przesuszoną lub opaloną cerę. 

Na wakacjach nie należy także nadmiernie eksperymentować. Dla skóry już sama zmiana klimatu, temperatury oraz wody jest wystarczającym wyzwaniem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą sprawdzonych, dobrze dopasowanych kosmetyków. 

Pielęgnacja skóry wysuszonej i podrażnionej słońcem 

Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji skóra podczas urlopu nadmiernie się opali lub przesuszy, warto wdrożyć silne nawilżenie. Środki powinny być łagodzące oraz niepodrażniające. Najlepiej sięgać po naturalne rozwiązania. Warto wystrzegać się kremów oraz balsamów o silnym zapachu lub kolorze. 

W następnych dniach po podrażnieniu należy stosować dodatkową ochronę przeciwsłoneczną. Dobrym wyborem będzie kilkukrotna aplikacja tłustego, odżywczego kremu. Pozwoli on unormować pracę gruczołów łojowych oraz wspomóc odbudowę bariery lipidowej. 

Odpowiednie zabezpieczenie oraz pielęgnacja pozwoli uniknąć trwałych szkód. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *