Ile kosztują mieszkania w innych krajach Europy?
Zakup nieruchomości na własność to wielka sprawa w życiu każdego człowieka, bez względu na to, w którym kraju mieszka. Nie da się ukryć, że w niektórych europejskich państwach ludzie wyjątkowo mocno pragną mieć nieruchomość na własność, w innych zaś częściej decydują się na wynajem praktycznie przez całe życie. Mówi się, że to właśnie Polacy lubią mieć swój osobisty kawałek podłogi. U nas kupno mieszkania/domu od dewelopera na własność, często z kredytem na 30 lat, to cel, do którego dąży wiele młodych osób.
Kupno mieszkania/domu od dewelopera lub z rynku wtórnego w innych krajach Europy
Polacy na tle innych nacji europejskich mocno inwestują w nieruchomości. W naszym kraju sporo osób decyduje się zarówno na zakup nieruchomości do własnych celów, jak również jako sposób na inwestowanie. Na tak zwanym Zachodzie jest trochę inaczej. Przykładowo w Niemczech zdecydowanie więcej osób decyduje się na wynajmowanie mieszkania lub korzystanie z mieszkań socjalnych. Jednocześnie trzeba przyznać, że jest ich tam znacznie więcej niż w Polsce, a ich stan jest naprawdę świetny. Niestety polskie mieszkania socjalne często pozostawiają wiele do życzenia, a mieszkańcy Niemiec, Danii, Holandii, Belgii czy wielu innych europejskich krajów mogą cieszyć się świetnymi apartamentami, w których naprawdę przyjemnie się mieszka. Jednocześnie zauważa się jeszcze jeden trend. Otóż w dużych europejskich miastach, często stolicach, ale nie tylko, najbogatsi kupują mieszkania w celach inwestycyjnych. Wynajmują je potem, najczęściej w trybie krótkoterminowym, tworząc w swoich nieruchomościach lokale do wynajęcia dla turystów. Dlatego też na przykład w Niemczech czy Danii podatek od zakupu nieruchomości jest ogromny. Ma to wprowadzić więcej równowagi na rynku nieruchomości i przeciwdziałać sytuacjom, kiedy to najbogatsi ludzie regulują rynek nieruchomości w mieście, podwyższają ceny za wynajem, które stają się po prostu zaporowe dla przeciętnego mieszkańca.
Ceny mieszkań w krajach europejskich
Nieruchomości są drogie wszędzie. Oczywiście od czasu do czasu pojawiają się różnego rodzaju okazje, których można szukać zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Przykładowo we Włoszech istnieje program, w ramach którego można zakupić porzucone domy w różnych niewielkich włoskich miasteczkach i wsiach często za przysłowiowe euro. Przystąpienie do programu obostrzone jest wieloma przepisami. Istotne jest, aby w prawidłowy sposób odrestaurować dom, a następnie z niego korzystać, a zatem na stałe zamieszkać we Włoszech. Niemniej jednak o programie tym było głośno kilka lat temu, a a reportaże o osobach, którym udało się kupić na przykład starą winnicę gdzieś w Toskanii za przysłowiowe euro budziły marzenia wielu osób. Uogólniając, ceny nieruchomości w europejskich krajach są dosyć wysokie. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na to, że w wielu europejskich państwach zarabia się znacznie więcej niż w Polsce. Można zatem powiedzieć, że dla przeciętnego Duńczyka, Niemca czy Holendra zakup nieruchomości nie jest aż tak dużym wyzwaniem, jak dla Polaka.
Bezpieczne kupowanie nieruchomości
Bez względu na to czy, czy nieruchomość kupuje się w Polsce, czy też poza granicami kraju, co czasami również czynią Polacy chcący mieć swoje mieszkanie w odległych zakątkach Europy, zawsze trzeba stawiać na bezpieczeństwo. Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego najlepiej zrobić pod czujnym okiem pośrednika, z którym podpisze się umowę. Taki specjalista zwróci uwagę na różne aspekty związane z ryzykiem zakupu danej nieruchomości. Ważnym specjalistą, z usług którego również koniecznie trzeba skorzystać, jest rzeczoznawca. To właśnie on prawidłowo wycenia nieruchomość, zwróci uwagę na stan techniczny, ponieważ dobrze zna się na tej tematyce. Kupno nieruchomości od dewelopera również należy realizować roztropnie i z dużą odpowiedzialnością. Warto przeczytać więcej na temat swoich praw, między innymi gwarancji. Sporo ciekawych informacji dotyczących tego zagadnienia można znaleźć w artykule znajdującym się pod linkiem https://pewnylokal.pl/porady/kupno-domu-od-dewelopera-gwarancja.